Luksusowy, nowoczesny wygląd pomieszczeń i wnętrza pełne naturalnego światła.
13/8/2021

Okna panoramiczne - czy warto zdecydować się na duże przeszklenia?

Luksusowy, nowoczesny wygląd pomieszczeń i wnętrza pełne naturalnego światła. To marzenie niejednego właściciela domu. Jeżeli również chcesz tak mieszkać, pomogą Ci w tym okna panoramiczne. Czy warto zamontować je w swoim domu? Jakie są wady i zalety dużych przeszkleń? Dziś przyglądamy się dokładniej oknom panoramicznym.

Zalety okien panoramicznych

Panoramiczne okna są znakiem rozpoznawczym nowoczesnego budownictwa. Obecna technologia pozwala na wykonanie naprawdę dużych przeszkleń, nawet na całą ścianę czy przesuwnych drzwi tarasowych, łączących wnętrze z naturą na zewnątrz. To, co niegdyś pozostawało w strefie marzeń architektów, dziś można łatwo wcielić w życie. 

Dlaczego warto wybrać wielkoformatowe przeszklenia? Dzięki oknom panoramicznym:

  • podniesiesz komfort mieszkania, dając wrażenie lekkości, otwartości i przestronności. Wnętrze, w którym jest okno panoramiczne, wydaje się większe, bardziej luksusowe i nowoczesne. Z kolei ładny widok (na przykład na ogród otaczający dom), dodatkowo podnosi walor estetyczny pomieszczeń;
  • wprowadzisz do wnętrza dużo naturalnego światła. To nie tylko pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników, ale też świetnie doświetli pomieszczenia. Tym samym będziesz mógł korzystać rzadziej ze sztucznego światła i zmniejszysz swoje rachunki za prąd;
  • w zimie dogrzejesz pomieszczenia - pod warunkiem, że szyby skierowane będą na południe. W bezchmurne dni promienie słońca potrafią podnieść temperaturę w domu nawet o kilka stopni. W ten sposób skutecznie zmniejszają ilość energii potrzebnej na ogrzewanie. Właśnie dlatego wielkoformatowe okna z ekspozycją na południe są obowiązkowe w budownictwie energooszczędnym i pasywnym;
  • uchylne czy przesuwne okna mogą służyć jako drzwi na taras. Jeśli do tego zastosujesz cienkie profile aluminiowe i niski próg, uzyskasz wrażenie przenikania się wnętrza i otaczającej go natury.

Wybierając odpowiednie okna i drzwi tarasowe, możesz znacząco podnieść walory estetyczne i energetyczne swojego domu. Warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, a jednym z najważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła. Okna o świetnych właściwościach termicznych znajdziesz na przykład w ofercie marki Schüco.

Czy duże przeszklenia mają słabe strony?

Jak w każdym rozwiązaniu, także w przypadku dużych okien, musisz liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Okna panoramiczne:

  • są droższe - niestety różnica w cenie między oknami panoramicznymi a tradycyjnymi jest zauważalna. Możesz ograniczyć koszty, montując okna nieotwierane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W ten sposób dodatkowo zmniejszysz ilość mostków termicznych;
  • podgrzewają dom także w lecie. O ile zimą jest to zjawisko pożądane, podczas lipcowych upałów może być uciążliwe. Dlatego, jeśli myślisz o dużych przeszkleniach, konieczne będą też rolety zewnętrzne lub inne osłony przeciwsłoneczne;
  • trudniej je umyć. Duże szyby oznaczają więcej powierzchni do czyszczenia. Jeśli zdecydujesz się na nieotwierane okna na wyższych piętrach, ich umycie z zewnątrz może wymagać wynajęcia wyspecjalizowanej firmy.

Gdzie pasują duże okna?

Wielkoformatowe przeszklenia pasują właściwie do każdego wnętrza. Najczęściej stosuje się je w domach jednorodzinnych, mieszkaniach w blokach, hotelach i lokalach usługowych.

Duże przeszklenia doskonale sprawdzają się w salonie czy w jadalni, gdzie zazwyczaj spędzasz największą część dnia. Zastosowanie poziomych okien panoramicznych w kuchni zapewni dużo światła potrzebnego do pracy, nie zabierając miejsca na zabudowę meblową. Z kolei małe pomieszczenia takie jak łazienka będzie wydawało się większe, jeśli znajdzie się w nim duże okno.

Okna panoramiczne

Okna panoramiczne - czy warto w nie zainwestować?

Zdecydowanie tak! Montaż dużych okien pozwoli Ci doświetlić i dogrzać dom bez dodatkowych wydatków. Wniesie powiew luksusu i sprawi, że Twoje wnętrze będzie komfortowe. Da Ci możliwość obcowania z naturą każdego dnia, wprost z kanapy w salonie.

Aby maksymalnie zwiększyć wygodę użytkowania, najlepiej wybrać okna o doskonałych parametrach termicznych i akustycznych. Na przykład takich jak stolarka marki Schüco, które znajdziesz w naszej ofercie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć okna, które będą idealne do Twojego domu.

wszystkie wpisy