współczynnik przenikania ciepła
26/3/2021

Współczynnik przenikania ciepła okna – czym jest i dlaczego jest taki ważny?

Izolacyjność termiczna to jeden z ważniejszych czynników, jakim należy kierować się przy wyborze okien do domu. O tym, jak konkretny model okna będzie zapobiegał utracie ciepła, informuje nas przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła całego okna. Czym dokładnie jest ten parametr?

Okna o dobrej izolacyjności termicznej – czyli jakie?

Wiele osób, które zadaje sobie pytanie, jak wybrać dobre okna do domu, najczęściej skupia się na ich designie czy kolorze. Często pod uwagę bierzemy również materiał wykonania, gdyż okna aluminiowe, okna PVC czy okna drewniane w pewnym stopniu różnią się właściwościami. Nie sposób pominąć te aspekty, jednak by zakup okazał się trafiony, a okna służyły nam przez długie lata, nie może też zapominać o kluczowych parametrach technicznych. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła całego okna, który jest oznaczany skrótem „Uw”. Od niego w głównej mierze zależy, czy dany model będzie cechował się odpowiednią izolacyjnością termiczną, a tym samym będzie chronił przed nadmiernymi stratami ciepła z pomieszczenia.

Wymogi, jakim musi sprostać każde okno dopuszczone do sprzedaży, są określone przez unijne przepisy. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia 2021 roku normami, współczynnik przenikania ciepła całego okna musi być równy lub niższy niż 0,9 W/m2K dla okien zwykłych, natomiast dla połaciowych – 1,1 W/m2K. Współczynnik przenikania ciepła całego okna oblicza się na podstawie konkretnego wzoru. Wykorzystuje się w tym celu następujące parametry:

  • rozmiar okna,
  • powierzchnia ramy okiennej,
  • powierzchnia przeszklenia,
  • współczynniki przenikania ciepła wymienionych elementów,
  • liniowy współczynnik przenikania ciepła mostka termicznego.

Warto w tym miejscu dodać, że w Stanach Zjednoczonych współczynnik Uw jest liczony w inny sposób i wyrażany w innych jednostkach – Btu/(h⋅ft2⋅°F). Oznacza to, że współczynnik przenikalności cieplnej będzie przybierał inne wartości nawet dla materiałów o tej samej izolacyjności termicznej. Jeśli więc chcemy porównać produkt pochodzący z rynku amerykańskiego, należy wcześniej przeliczyć podane wartości.

przenikalność ciepła

Przenikalność ciepła a wybór okien – na co zwrócić uwagę?

Ogólnie przyjmuje się, że im niższy współczynnik Uw, tym lepiej. Okna o takich parametrach lepiej zapobiegają utratom ciepła, tym samym pomagając zaoszczędzić więcej energii. A im mniej ciepła ucieka z budynku, tym bardziej efektywne jest ogrzewanie, a jego koszty – niższe. Poszukującym okien energooszczędnych, szczególnie polecane będą modele o współczynniku przenikania ciepła oscylującym w granicach 0,6-0,8 W/m2K, choć w przypadku wariantów o najwyższej izolacji termicznej parametr ten może mieć jeszcze niższą wartość.

Jakie okna wybrać? Inne ważne parametry

Warto wiedzieć, że współczynnik przenikania ciepła całego okna, to nie jedyny parametr, jaki możemy znaleźć w opisie stolarki. Współczynnik Uw, jak sama nazwa wskazuje, określa przenikalność cieplną całego okna. W specyfikacji konkretnych modeli możemy jednak spotkać się także z oznaczeniami:

  • Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby,
  • Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy.

Innym ważnym parametrem jest współczynnik izolacyjności akustycznej. Oznacza się go skrótem „Rw” i podaje w decybelach (dB). Współczynnik izolacyjności akustycznej informuje nas, jak skuteczną barierą przed hałasem będzie wybrane przez nas okno. Zasada jest dość prosta – im współczynnik Rw jest wyższy, tym w danym pomieszczeniu czy budynku będzie ciszej. Odpowiednia izolacyjność akustyczna będzie aspektem szczególnie istotnym dla osób, które mieszkają przy ruchliwych ulicach, wzdłuż ciągów komunikacyjnych czy w niewielkiej odległości od torów kolejowych. Podczas gdy na peryferiach lub w spokojniejszych okolicach zwykle wystarczające okazują się okna o współczynniku Rw od 30 do 32 dB, tak w centrum miasta lub przy drodze o dużym natężeniu ruchu lepszym rozwiązaniem będzie model, gdzie parametr ten wynosi co najmniej 35 dB.

wszystkie wpisy