Jakie drzwi tarasowe wybrać?
29/6/2021

Jakie drzwi tarasowe wybrać – przesuwne czy rozwierne?

Drzwi tarasowe mogą być nie tylko funkcjonalne – odpowiednio dobrane mogą stać się też idealnym dopełnieniem aranżacji wnętrza. Przy ich doborze nie sposób jednak pominąć aspektów praktycznych – a jednym z nich jest sposób ich otwierania. Do wyboru mamy przede wszystkim drzwi przesuwne lub rozwierne – na jaki wariant się zdecydować?

Czym się kierować, wybierając drzwi tarasowe?

Dobierając stolarkę okienną czy drzwiową do domu najczęściej zwracamy uwagę na to, by cechowała się wytrzymałością, funkcjonalnością, łatwością w czyszczeniu i konserwacji, a jednocześnie estetycznie się prezentowała. Wszystkie te aspekty w choć pewnym stopniu uzależnione są od materiału wykonania stolarki. Analogicznie jak okna czy drzwi zewnętrzne, systemy tarasowe wykonuje się z PVC, drewna lub aluminium. Od zastosowanego materiału zależy nie tylko efekt wizualny, ale także właściwości stolarki – trwałość, izolacyjność cieplna i akustyczna oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych.

Jednak w przypadku drzwi tarasowych niezwykle istotnym aspektem jest również sposób ich otwierania. Najczęściej do wyboru mamy dwie opcje: drzwi tarasowe przesuwne lub rozwierne. Czym różnią się te dwa systemy, jakie mają zalety i jak wpływają na komfort korzystania z pomieszczenia?

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne – komfort i łatwość obsługi

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Zasada ich działania opiera się na podnoszono-przesuwnym systemie otwierania – za jego sprawą skrzydło drzwi delikatnie się unosi, a następnie porusza na specjalnych rolkach. Dzięki temu obsługa drzwi przychodzi z prawdziwą lekkością – ich otwieranie i zamykanie jest bardzo łatwe i wygodne. Ta cecha stanowi zarazem ich główną zaletę – drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne pozwalają na konstruowanie nawet dużych, eleganckich przeszkleń bez konieczności rezygnacji z komfortu.

W taki system wyposażone zostały między innymi drzwi tarasowe Schüco LivIngSlide, które cechują się doskonałym współczynnikiem przenikania ciepła, co przekłada się na świetną izolacyjność termiczną. Ponadto stanowią one skuteczną barierę ochronną przed hałasem, silnym wiatrem czy deszczem, wyróżniają się nowoczesnym designem i zapewniają niezaburzony dostęp do światła dziennego. Więcej na temat rozwiązania niemieckiej marki można przeczytać w artykule: Co warto wiedzieć o drzwiach tarasowych Schüco?

Ważną zaletą drzwi podnoszono-przesuwnych jest też możliwość zastosowania konstrukcji bezprogowej. Zrównanie progu z płaszczyzną podłogi wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczenia eliminuje fizyczne przeszkody i pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się wszystkim domownikom oraz gościom – także osobom mającym problemy z poruszaniem się czy dzieciom.

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

Pozostałe rodzaje drzwi tarasowych przesuwnych

Na rynku dostępne są również drzwi tarasowe przesuwne z funkcją uchyłu ruchomego skrzydła. Co to oznacza w praktyce? Otóż ten system umożliwia zarówno przesuwanie drzwi w poziomie, jak i uchylanie ruchomego skrzydła wzdłuż górnej krawędzi, co ułatwia wietrzenie wnętrz. Ofertę drzwi tarasowych przesuwnych uzupełniają systemy odstawno-przesuwne. Pozwalają one na szczelinowe wietrzenie pomieszczeń poprzez odstawienie skrzydła od ramy na określoną odległość – nawet 6 mm. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drzwi z funkcją uchyłu ruchomego skrzydła oraz odstawno-przesuwnych nie ma możliwości zrównania ich progu z posadzką. 

Drzwi tarasowe rozwierne – gdzie się sprawdzą?

Rozwiązaniem bardziej tradycyjnym i szerzej znanym, zwłaszcza mieszkańcom bloków, są drzwi tarasowe rozwierne. Choć klasyczne drzwi balkonowe jedno- lub dwuskrzydłowe zdają się tracić na popularności na rzecz systemów przesuwnych, wciąż należą do najczęściej spotykanych w budynkach wielorodzinnych. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, że drzwi rozwierne sprawdzą się nawet w niewielkich wnętrzach – zbyt mały metraż może bowiem stanowić przeszkodę zastosowania systemu przesuwnego. Warto wziąć je też pod uwagę przy dobieraniu drzwi tarasowych do pomieszczeń zlokalizowanych na piętrze domu jednorodzinnego.

wszystkie wpisy