Od czego zależą ceny drzwi tarasowych
4/10/2021

Drzwi tarasowe — cena. Zobacz, ile kosztują drzwi na taras

Nadszedł czas, by wybrać drzwi tarasowe? Cena na pewno jest dla Ciebie ważnym kryterium. Jednak jeszcze istotniejsze, to postawić na rozwiązanie, które będzie praktyczne, estetyczne i dopasowane do Twojego wnętrza. Pamiętaj, że drzwi tarasowe to inwestycja na lata. Jeśli chcesz uniknąć zbędnych kosztów, starannie przemyśl swoją decyzję. Zobacz, co wpływa na cenę drzwi na balkon czy taras i sprawdź, ile kosztują.

Od czego zależą ceny drzwi tarasowych?

Obecnie drzwi balkonowe dostępne są w wielu różnych systemach i technologiach. Podobnie do okien panoramicznych mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to:

  • PVC,
  • aluminium,
  • drewno.

Od wybranej technologii zależą między innymi maksymalne wymiary skrzydeł drzwiowych oraz ich termoizolacyjność. Największe przeszklenia można wykonać z aluminium, z kolei najkorzystniejszy współczynnik przenikania ciepła mają drzwi z PCV.

Jednak to nie materiał ma decydujący wpływ na ceny drzwi na taras, tylko system ich otwierania.

Systemy otwierania

Sposób, w jaki otwierają się tarasowe drzwi i okna, w największym stopniu wpływa na ich koszt. Ale nie tylko na niego. Od mechanizmu ryglowania zależy też komfort użytkowania drzwi, ich izolacyjność termiczna, a nawet to, jakie dają Ci możliwości aranżacji wnętrza.

Dlatego w pierwszej kolejności musisz zdecydować, czy wybierzesz:

Drzwi balkonowe rozwierane

To tradycyjne i wciąż bardzo popularne rozwiązanie. Na jego korzyść przemawia przede wszystkim cena. Jednoskrzydłowe rozwierane drzwi tarasowe z PCV można kupić za mniej niż 1000 zł. Jednak ze względu na konstrukcję na zawiasach, rozmiar skrzydła nie może przekroczyć 130 cm. Drzwi rozwierane wymagają także odpowiedniego rozplanowania wnętrza. Trzeba zostawić przy nich trochę wolnej przestrzeni, by po otwarciu skrzydła nie uderzały o meble.

Drzwi tarasowe przesuwne

Drzwi i okna tarasowe w systemie przesuwnym wyróżniają się bardzo dużym komfortem użytkowania. Wyglądają niezwykle nowocześnie, pozwalają przeszklić duże powierzchnie, a ich próg może być zlicowany z posadzką. W tym systemie ruchome skrzydło drzwiowe przesuwa się równolegle do stałych elementów, np. okna czy ściany. Pozwala więc zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniach.

Drzwi tego typu występują w dwóch rodzajach:

  • drzwi podnoszono-przesuwne (HST),
  • drzwi uchylno-przesuwne (PSK).

Skrzydło drzwi przesuwnych może mieć nawet 3 metry długości, ale jego otwieranie jest proste i nie wymaga użycia siły. Jak to możliwe? Jest wyposażone w szereg mechanizmów i wózków, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. Ale niestety także cenę. Dobrej jakości drzwi przesuwne kosztują między 6000 a 9000 zł.

Ten wydatek jednak szybko się zwraca, ponieważ przesuwne drzwi i okna balkonowe gwarantują wysoką energooszczędność. Dla przykładu drzwi tarasowe Schuco spełniają standardy budownictwa pasywnego. Skutecznie chronią przed utratą ciepła i obniżają rachunki za ogrzewanie.

Drzwi harmonijkowe (FST)

Drzwi balkonowe tego typu składają się jak harmonijka w kompaktowe pakiety. Mają najczęściej od 3 do 7 dużych skrzydeł. Po otwarciu takich drzwi całkowicie odsłania się otwór w ścianie. Można więc rzeczywiście połączyć salon z tarasem czy ogrodem w jedną ogromną przestrzeń.

Trzeba jednak zapewnić trochę miejsce na ruch skrzydeł podczas otwierania i zamykania. Ponadto, aby używanie drzwi harmonijkowych było komfortowe, mają one dość skomplikowane mechanizmy. To zwiększa ryzyko awarii i znacząco podnosi ich koszt w stosunku do drzwi tarasowych innych typów. Ceny takich systemów mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych i zazwyczaj wykonywane są na specjalne zamówienie.

Drzwi i okna tarasowe mają wiele zalet

Drzwi tarasowe — wybierz rozwiązanie dla siebie

Drzwi i okna tarasowe mają wiele zalet. Pozwalają Ci cieszyć się kontaktem z naturą wprost z Twojego salonu. Wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła i świeżego powietrza. Aby jednak w pełni cieszyć się z tych walorów, warto postawić na odpowiednie drzwi tarasowe. Cena nie zawsze powinna być podstawowym kryterium.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze drzwi balkonowych, skontaktuj się z nami. W ofercie Proskala znajdziesz drzwi na taras w różnych systemach, technologiach i cenach. A nasi specjaliści chętnie pomogą Ci znaleźć rozwiązanie, które najlepiej pasuje do Twojego domu.

wszystkie wpisy