Odpowiednio dobrane przeszklenia mogą obniżyć rachunki
18/8/2021

Okno panoramiczne — cena. Od czego zależy koszt dużego przeszklenia?

Kiedy wybierasz okno panoramiczne, cena niewątpliwie jest ważnym kryterium. Warto wiedzieć, od czego zależy, ponieważ najtańsze rozwiązanie nie zawsze będzie optymalne dla Twojego domu.

Odpowiednio dobrane przeszklenia mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników. Dlatego tak ważne jest, by nad niską cenę przedłożyć jakość. Na co zwrócić uwagę, by wybrać właściwe rozwiązanie? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Co ma wpływ na ceny okien panoramicznych?

Sposób otwierania

To pierwsza kwestia, o której musisz zdecydować przy wyborze okien panoramicznych. Sposób otwierania będzie wpływał nie tylko na cenę przeszkleń, ale też na jego rozmiar oraz dodatkowe wyposażenie.

Najpopularniejsze okna panoramiczne to:

 • rozwierno-uchylne - są proste w obsłudze i relatywnie tanie. Można je uchylić, by przewietrzyć pomieszczenie. Z kolei otwierane okno, które ma niski próg, posłuży jako drzwi tarasowe. Jednak ze względu na mechanizm zawiasów pojedyncze skrzydło takiego okna nie może być większe niż 160 cm szerokości i 250 cm wysokości;
 • uchylno-przesuwne — tego typu okna panoramiczne mogą mieć już dużo większe rozmiary (nawet do 600 cm szerokości i 260 cm wysokości) i również świetnie sprawdzają się w roli drzwi tarasowych. Ze względu na wielkość są jednak cięższe i często wymagają dodatkowych wózków jezdnych lub mechanizmów wspomagających ich przesuwanie;
 • podnoszono-przesuwne otwierają się przez podniesienie i przesunięcie skrzydła okiennego. Mechanizm ryglowania jest skomplikowany, a co za tym idzie — drogi. To rozwiązanie ma jednak świetne parametry izolacji termicznej i jest bardzo komfortowe w użytkowaniu;
 • nieotwierane są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, a jednocześnie mają bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła. Mogą przy tym osiągać imponujące rozmiary. Takie przeszklenie nie pozwala jednak wietrzyć pomieszczeń, a mycie okien na wyższych kondygnacjach jest kłopotliwe.

Wymiary

W zależności od sposobu ryglowania, przeszklenia mogą osiągać różne rozmiary, które z kolei mają wpływ na cenę. Warto jednak pamiętać, że to nie szyby, a profile i mechanizmy w głównej mierze podnoszą koszt dużych przeszkleń.

Materiał

Okna panoramiczne dostępne są w profilach wykonanych z różnych materiałów. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

 • okna PCV — za ich popularnością przemawia przystępna cena oraz dobra izolacyjność. Niestety rozmiar skrzydła z tego materiału ma swoje ograniczenia. Maksymalny wymiar nieotwieranego profilu z PCV to 7 m2;
 • okna aluminiowepozwalają wykonać okna i drzwi o naprawdę dużych rozmiarach i w wyjątkowo cienkich ramach. Ich właściwości termiczne sprawiają, że często stosowane są w domach pasywnych. Takie profile można znaleźć na przykład w ofercie marki Schüco;
 • okna drewniane — nowoczesne okna drewniane są energooszczędne, a przy tym wpisują się zarówno we współczesny, jak i tradycyjny wystrój pomieszczenia.

Dodatkowe wyposażenia

Okna panoramiczne możesz wyposażyć także w dodatkowe rozwiązania, które zwiększą komfort korzystania z nich. Ale również cenę. Wielkoformatowe przeszklenia możesz wzbogacić między innymi o:

 • elektryczne mechanizmy, które wspomagają przesuwanie okien i drzwi tarasowych. Najczęściej montowane są pod posadzką i uruchamiane włącznikiem umieszczonym na ścianie;
 • hamulec, który pozwala zostawić skrzydło okienne otwarte w określonym położeniu;
 • klamki z kluczem, wkładki antyrozwierceniowe i inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo okien;
 • folię chroniącą szybę — w razie rozbicia okna, szkło nie rozpadnie się na niebezpieczne kawałki;
 • powłokę samoczyszczącą, która pozwala myć okno zaledwie raz w roku.

Duże przeszklenia to prawie zawsze rozwiązanie szyte na miarę

Duże okna panoramiczne — dobra inwestycja

Duże przeszklenia to prawie zawsze rozwiązanie szyte na miarę. Dlatego cena okna panoramicznego jest indywidualna jak Twoje potrzeby. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, ponieważ duże okno to inwestycja na lata.

Potrzebujesz porady w wyborze dużego przeszklenia? Chętnie pomożemy! W ofercie Proskali znajdziesz okna marki Schüco i innych renomowanych producentów. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o tym, czego potrzebujesz.

wszystkie wpisy