Myślisz o takim przeszkleniu w swoim domu?
27/8/2021

Marzy Ci się okno panoramiczne w kuchni? Zanim kupisz, przeczytaj

Wielkoformatowe przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Najczęściej widzimy je w salonie lub jadalni, ale coraz więcej osób decyduje się na okno panoramiczne w kuchni. To praktyczne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Myślisz o takim przeszkleniu w swoim domu? Przekonaj się, jak Twoje wnętrze może dzięki niemu zyskać oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien w kuchni.

Dlaczego warto zaplanować okna panoramiczne w kuchni?

Architekci chętnie projektują okna panoramiczne w kuchni zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach w bloku. Nic dziwnego. To duży atut dla każdego wnętrza. Główne zalety takiej aranżacji to:

  • dobre doświetlenie pomieszczenia — właściwie umiejscowienie okien precyzyjnie doświetli blat kuchenny lub zapewni dużo światła w całym wnętrzu. Dzięki temu zwiększy komfort pracy w kuchni, poprawi samopoczucie i zmniejszy konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia;
  • atrakcyjny wygląd i nowoczesny design — panoramiczne przeszklenie to piękny element wystroju. Kuchnia, w której jest okno, staje się bardziej stylowa, zyskuje na lekkości i wyrafinowaniu, a do tego wydaje się optycznie większa;
  • dobra wentylacja — okno znacząco poprawia cyrkulację powietrza w kuchni. Wystarczy je uchylić, by szybko i skutecznie przewietrzyć pomieszczenie, pozbyć się nadmiaru wilgoci i zapachów. Zwłaszcza gdy podczas gotowania coś poszło nie tak;
  • kontakt z naturą i piękny widok, którym można cieszyć się także podczas wykonywania codziennych czynności jak przygotowywanie posiłków czy zmywanie.

Okno w kuchni — o czym pamiętać?

Przemyśl umiejscowienie i rozmiar

W pierwszej kolejności potrzebny Ci dobry plan rozmieszczenia okien. Zastanów się, gdzie ma pojawić się przeszklenie. Czy będzie wypełniało przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi, czy znajdzie się obok zabudowy meblowej? Do dyspozycji masz kilka funkcjonalnych rozwiązań: 

  • okna horyzontalne — świetnie sprawdzi się nad powierzchnią roboczą, nie zabierając przestrzeni na meble. Z powodzeniem może zastąpić płytki ceramiczne czy panele najczęściej spotykane w kuchni. Jeśli połączysz blat z parapetem, zyskasz jeszcze więcej przestrzeni do pracy i przechowywania;
  • okna wertykalne — duże przeszklenie od podłogi do sufitu sprawi, że cała kuchnia wypełni się światłem. W pobliżu może znaleźć się miejsce na stół, co pozwoli spożywać posiłki, jednocześnie delektując się widokiem;
  • okna narożne — dzięki nowoczesnej technologii mogą mieć dowolny rozmiar i proporcje. Takie przeszklenie pozwala cieszyć się światłem słonecznym przez dużą część dnia i zapewnia naprawdę oryginalny wygląd pomieszczenia.

Zaplanuj sposób otwierania

Najpopularniejsze modele okien mają skrzydła uchylno-rozwierne. Mogą otwierać się w całości pionowo lub poziomo. Jeśli wybierzesz taki rodzaj przeszklenia, zaprojektuj meble kuchenne tak, by okno dało się otworzyć.

Innym rozwiązaniem są okna przesuwne. Pozwalają lepiej zagospodarować przestrzeń i otwierają się naprawdę wygodnie. Jednak ze względu na nieco bardziej skomplikowany mechanizm, zazwyczaj mają wyższą cenę od okien uchylno-rozwiernych.

Trzecią opcją są nieotwierane okna panoramiczne, tzw. fixy. Mogą mieć naprawdę imponujące rozmiary i korzystny współczynnik przenikania ciepła, ale nie pozwalają przewietrzyć pomieszczenia. Z praktycznych względów stosuje się je najczęściej w pomieszczeniach na parterze. W ten sposób można umyć zewnętrzną powierzchnię szyby bez wynajmowania specjalistycznej firmy.

Najpopularniejsze modele okien mają skrzydła uchylno-rozwierne.

Okno panoramiczne w kuchni to funkcjonalność i styl

Okno panoramiczne w kuchni to praktyczne i piękne rozwiązanie. Wprowadzają do wnętrza dużo naturalnego światła i nadają pomieszczeniom nowoczesny styl. Jeśli chcesz cieszyć się funkcjonalnym oknem panoramicznym w swoim domu, postaw na przemyślany projekt i dobrej jakości produkt.

Gdzie znaleźć takie okna? Na przykład w ofercie Proskala. Jesteśmy oficjalnym partnerem marki Schüco — światowego lidera w zakresie innowacyjnych systemów okien i drzwi. Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać okno panoramiczne idealne do Twojej kuchni.

wszystkie wpisy