Wielkoformatowe przeszklenia w domach
18/10/2021

Duże okna w domu a utrata ciepła. Jest się czego bać?

Wielkoformatowe przeszklenia w domach to coś więcej niż moda. Są niezwykle funkcjonalne i znacząco podnoszą komfort mieszkania. Wpuszczają do wnętrz mnóstwo światła i oferują piękne widoki, zwłaszcza jeśli wychodzą na ogród. Wiele osób obawia się jednak, że przez panoramiczne okna ucieka z budynku dużo ciepła. Czy słusznie?

Na szczęście nie!

Nie bez powodu wielkoformatowe przeszklenia są standardem w domach pasywnych. Jeśli marzysz o takim rozwiązaniu w swoich czterech ścianach, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zamontuj odpowiednie duże okna w domu, a utrata ciepła nie będzie spędzała Ci snu z powiek.

Duże przeszklenia a straty ciepła — jak jest naprawdę?

Ciepło uciekające przez okna to mit, który ma swoją genezę w technologii sprzed lat. W stolarce okiennej starego typu rzeczywiście trudno było zachować szczelność. Szyby często ruszały się w ramach, a w szczelinach między profilami hulał wiatr. Przez wiele lat to właśnie okna najczęściej odpowiadały za duże straty ciepła w domu.

Dziś rzeczywistość wygląda dokładnie odwrotnie. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom panoramiczne okna nie tylko chronią przed ucieczką energii, ale mogą być też źródłem dodatkowego ciepła w sezonie zimowym. Nie musisz obawiać się o straty ciepła, jeżeli zwrócisz uwagę na dwa podstawowe elementy:

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który mówi nam, jak intensywnie energia ucieka przez  przegrodę, na przykład okno lub drzwi tarasowe. Im jest niższy, tym korzystniejszy. Oznacza się go symbolem Uw i jest wypadkową dwóch liczba:

  • Ug, czyli współczynnika przenikania ciepła oszklenia;
  • Uf określającego straty energii ze strony ramy.

Przy czym wartość Uf jest zawsze mniej korzystna. Dlatego tak trudno uzyskać dobre parametry izolacji termicznej w przypadku małych przeszkleń. Z reguły im więcej w oknie szkła, a mniej profili, podziałów i szprosów, tym lepsza wartość Uw i mniej strat ciepła.

Ale jak wartość współczynnika Uw jest korzystna?

Według przepisów z 2021 roku w przypadku okien fasadowych oraz drzwi tarasowych nie może on przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Z kolei przeszklenia dachowe nie mogą mieć Uw większego niż 1,1 W/m2K.

Takie parametry gwarantują zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jednak wielu producentów stolarki okiennej jest w stanie zaoferować jeszcze mniejsze straty ciepła. Energooszczędne okna i drzwi dostępne są zarówno w technologii z profilami PVC, drewnianymi, jak i aluminiowymi. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ ramy stalowe pozwalają na uzyskanie naprawdę dużych panoramicznych okien o bardzo cienkiej ramie.  Takie przeszklenia o rewelacyjnych parametrach termoizolacyjności ma w swojej ofercie niemiecka marka Schüco.

Umiejscowienie okien względem stron świata

Projektując dom z dużymi przeszkleniami, warto na starcie dobrze przemyśleć umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń. Wielkoformatowe okna powinny znaleźć się od najbardziej nasłonecznionej strony budynku, czyli od południa. W tej części domu zaplanuj pomieszczenia, w których spędzasz najwięcej czasu, jak pokój dzienny i jadalnia.

Południowa ekspozycja sprawi, że do wnętrza dotrze maksymalnie dużo naturalnego światła, a zimą energia słoneczna skutecznie dogrzeje cały dom. W mniej mroźne dni być może w ogóle nie trzeba będzie uruchamiać pieca. Pamiętaj jednak, że latem pomieszczenia, w których są duże przeszklenia, mogą się z kolei przegrzewać, dlatego rolety są właściwie koniecznością.

Duże okna w domu nie muszą oznaczać utraty ciepła

Nie bój się dużych przeszkleń!

Duże okna w domu nie muszą oznaczać utraty ciepła. Wręcz przeciwnie! Mogą pomóc Ci poprawić bilans energetyczny budynku i efektywnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Najważniejsze to wybrać okna o dobrych parametrach i starannie przemyśleć ich montaż.

Jeżeli szukasz dużych energooszczędnych okien, znajdziesz je w ofercie Proskala. Jesteśmy partnerem marki Schüco oraz innych renomowanych producentów stolarki okienno-drzwiowej. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

wszystkie wpisy