jakie błędy popełniamy przy wyborze okien
4/5/2021

5 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze okien

Dobre okna to ładne okna? Z pewnością, ale design to tylko jeden z kilku aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy ich doborze. Jednak skupianie się na estetyce stolarki, bez uwzględnienia jej funkcjonalności, to poważny, choć nie jedyny błąd, jaki popełniamy przy jej zakupie. Jakie zatem błędy zdarza nam się robić przy wyborze okien? Oto 5 najczęstszych!


Estetyka ponad funkcjonalność okien

Jak wspominaliśmy przed chwilą, stawianie estetyki stolarki ponad jej funkcjonalność to jeden z częściej popełnianych błędów przy wyborze okien. Owszem, ich design jest ważny, ale nie powinien być czynnikiem decydującym o zakupie danego modelu. Komfort domowników bowiem zależy przede wszystkim od parametrów stolarki. Jeśli więc zastanawiamy się, jak wybrać dobre okna do domu, pamiętajmy, że na ich właściwości w znacznym stopniu wpływa materiał wykorzystany do produkcji. Ogromne znaczenie ma też jakość wykonania okien, która przekłada się na ich trwałość, stabilność oraz konkretne parametry – na przykład współczynnik przenikania ciepła okna.

Wybór okien bez uwzględnienia przeznaczenia pokoi

Dość powszechną praktyką jest zakup takich samych okien do wszystkich pomieszczeń. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy okna dobieramy mając na uwadze przeznaczenie danego pokoju. W początkowym odruchu może się wydawać, że nie ma to dużego znaczenia. Jednak po dłuższym namyśle dojdziemy do wniosku, że w pokoju dziecięcym rzeczywiście lepiej sprawdzą się okna z blokadą uniemożliwiającą łatwe otwarcie, w sypialni – zapewniające optymalną ochronę przed hałasem, a w kuchni – wyposażone w nawiewniki wspomagające wentylację.

Dobór okien bez uwzględnienia wyglądu elewacji

Nie zmieniamy zdania – wciąż uważamy, że parametry techniczne są kluczowym kryterium, jakim należy się kierować, wybierając okna. Kolejnym jednak jest wygląd stolarki, który powinien nie tylko wpisywać się w nasz gust czy pasować do aranżacji pomieszczenia. Dobierając okna, pamiętajmy, że będą one stanowić część większej całości. Oznacza to, że powinny one pasować także do architektury i elewacji budynku – koloru ścian zewnętrznych, drzwi, balkonów, tarasu czy istniejących elementów ozdobnych.

właściwie wykonany pomiar okien

Niestaranne wymiarowanie

Niewłaściwie wykonany pomiar to często popełniany błąd, który w dodatku może okazać się dość kosztowny – jego konsekwencją może okazać się konieczność zamówienia nowych okien. By uniknąć zamówienia zbyt małego lub za dużego okna, wymiarowanie najlepiej powierzyć specjalistom – dzięki temu zyskamy pewność, że zostanie ono przeprowadzone prawidłowo. Jeśli jednak podejmujemy się go samodzielnie, pamiętajmy, że pomiar ościeża musi być wykonany bardzo dokładnie, przy użyciu taśmy mierniczej i poziomicy. Jeżeli wybieramy stolarkę do nowo budowanego domu, wymiarowanie najlepiej przeprowadzić po wyrównaniu i oczyszczeniu brzegów wnęki, ale jeszcze przed tynkowaniem murów. Ponadto po dokonaniu pomiaru warto skonsultować się ze specjalistą w celu doboru właściwego rozmiaru okna do ościeża o konkretnych wymiarach.

Niesprawdzona ekipa montażowa

Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze, wysokiej jakości okna nie będą odpowiednio spełniać swojej funkcji, jeśli nie zostaną prawidłowo zamontowane i uszczelnione. Z tego powodu nie powinniśmy korzystać z usług przypadkowej, niesprawdzonej ekipy montażowej. Jeżeli zależy nam, by okna służyły nam długo i bezawaryjnie, zdecydujmy się na wykonawcę rekomendowanego przez producenta lub takiego, którego staranność i dokładność nie budzi naszych wątpliwości. Optymalnym rozwiązaniem jest, gdy montaż przeprowadza firma dostarczająca okna.

wszystkie wpisy