Zabezpieczenie drzwi tarasowych przed wodą
20/12/2021

Jak zabezpieczyć drzwi tarasowe przed wodą?

Drzwi tarasowe są zazwyczaj kupowane z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Jeżeli chcesz, aby służyły Ci jak najdłużej, musisz zadbać nie tylko o ich odpowiedni montaż. Równie ważne jest zabezpieczenie drzwi tarasowych przed wodą. Jeśli tego nie zrobisz, skutki mogą być poważne - zarówno dla Twojego zdrowia, jak i portfela. 

Zobacz, jak uchronić przed przedwczesnym zniszczeniem swoje drzwi od tarasu i czym grozi zaniedbanie w tej kwestii.

Zabezpieczenie drzwi tarasowych przed wodą - dlaczego to takie ważne?

Nawet najmniejsza nieszczelność może spowodować dostanie się cieczy do wnętrza domu, a to skutkować będzie powstawaniem szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. 

Woda może także przenikać pod warstwy podłogowe, powodując ich butwienie, a tym samym konieczność wymiany podłogi. Jednak tego wszystkiego można uniknąć. Wystarczy zadbać o hydroizolację, czyli zabezpieczyć budynek przed wilgocią. Najczęściej przenika ona do środka właśnie wokół stolarki. Szczególną uwagę warto zwrócić na drzwi tarasowe, a zwłaszcza ich dolną część, która jest najbardziej narażona na działanie wody podczas ulewnych deszczów. 

Zabezpieczenie drzwi balkonowych - zadbaj o podparcie progu

Szczelność progu drzwi tarasowych jest uzależniona od jego odpowiedniego podparcia i zamocowania. Dawniej puste przestrzenie pomiędzy klinami, na których stawiane były drzwi, wypełniano pianką. W tym przypadku próg uginał się pod ciężarem stających na nim domowników, a pianka łamała się, przepuszczając powietrze i wodę do środka.

Takiego scenariusza można uniknąć dzięki odpowiedniemu podparciu drzwi tarasowych. Należy wykonać, nawet cienką, warstwę z bloczków betonowych lub pustaków. Podmurowanie nimi progu da większą stabilność całej konstrukcji, a także umożliwi docieplenie ze strony zewnętrznej.

Uszczelnienie drzwi tarasowych

Następny krok to zadbanie o uszczelnienie drzwi pod progiem i w miejscu jego styku z izolacją wodną balkonu lub tarasu. Niezbędne będzie wykonanie hydroizolacji tego miejsca. O czym powinieneś pamiętać? Oto najważniejsze zasady.

  1. Warstwa hydroizolacyjna tarasu musi być szczelnie połączona z progiem.

To kluczowa kwestia, ponieważ jedynie sucha pianka poliuretanowa spełnia swoje funkcje izolacyjne. Musisz więc zabezpieczyć ją przed wnikaniem wilgoci. W tym celu wykorzystaj systemową taśmę. Jeden jej bok przyklej do oczyszczonej i odtłuszczonej części stolarki, a drugi zatop w uszczelnieniu zespolonym.

  1. Materiał izolacyjny drzwi od tarasu powinien być przy progu wywinięty na 15 cm na drzwi.

Generalna zasada brzmi: im niższy próg, tym ryzyko zawilgocenia sąsiadującej z nim strefy wzrasta. Zadbaj więc, aby był odpowiednio wysoki lub ukryty w grubych warstwach podłogi. Podane przez nas 15 cm to wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej, a także niemieckie normy (DIN 18195:2000-08).

Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna i finalny zapas wysokości dostosuj do:

  • konkretnego profilu drzwiowego,
  • sposobu jego montażu,
  • grubości warstw połaci.

 

  1. Pamiętaj o odpowiednim rozplanowaniu i kolejności prac przy montażu okolic drzwi balkonowych.


Najpierw wykonaj hydroizolację pionową budynku i warstwę termoizolacyjną ścian w gruncie, a dopiero w kolejnym etapie możesz położyć warstwy konstrukcji tarasu.

Jeśli planujesz zamontować zewnętrzne rolety, zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie oraz sposób i moment ich montażu. Za wcześnie zamontowane prowadnice mogą uniemożliwić wykonanie uszczelnienia.

  1. Zapewnij szybkie i skuteczne odprowadzanie wody opadowej spod drzwi balkonowych.

Podczas ulewnych deszczy może dojść do spiętrzenia wody przy progu drzwi. To z kolei spowoduje, że krawędź powłoki wodochronnej znajdzie się w wodzie. Aby tego uniknąć, należy na przykład zamontować kratkę wpustową odpowiednio zabezpieczoną przed zapchaniem.

Uszczelnienie drzwi tarasowych

Zabezpieczenie drzwi tarasowych przed wodą na lata

Aby wybrać optymalne rozwiązania techniczne, należy wciąż pod uwagę wiele czynników. Istotny jest sam pomysł na uszczelnienie, odpowiednie zaplanowanie robót i przygotowanie dokumentacji projektowej pod konkretny system stolarki i uszczelnienia. Jeśli potrzebujesz w tych zadaniach pomocy, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać, zamontować i zabezpieczyć drzwi tak, by służyły długie lata.

wszystkie wpisy