Zaparowane okna
15/7/2021

Dlaczego okna parują?

Zaparowane okna to problem, z którym najczęściej borykamy się w sezonie jesienno-zimowym – czyli wtedy, gdy na zewnątrz z reguły panują niskie temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Parowanie szyb jest wówczas wynikiem osadzania się skroplonej wody na szybach wewnątrz lub na zewnątrz bądź w środku pakietu szybowego. Wyjaśniamy, dlaczego okna parują i jak sobie z tym poradzić.

Parowanie okien od wewnątrz – co oznacza pojawianie się pary wodnej na szybach?

Z zaparowanymi oknami od strony wewnętrznej mamy do czynienia w sytuacji, gdy skroplona para wodna osadza się w dolnej części szyby, skrzydła okiennego i ramy okna. Do zjawiska tego najczęściej dochodzi w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa od tej panującej w mieszkaniu lub domu. Dzieje się tak dlatego, że szyby zabezpieczają budynek przed chłodem w niższym stopniu niż ściany. W sezonie jesienno-zimowym ich powierzchnia jest więc chłodna, co w połączeniu z ciepłem pary wodnej przyczynia się do skraplania wilgotnego powietrza.

Osadzanie się pary wodnej na szybach od wewnątrz będzie zatem całkiem naturalne w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest wysoka – w łazience po kąpieli, w kuchni w trakcie gotowania czy w pokoju, w którym były suszone mokre ubrania. Para wodna nierzadko kondensuje się też w nowych budynkach, gdzie woda paruje ze świeżych tynków czy wylewek. Jeżeli szyby parują od wewnątrz sporadycznie, w określonych okolicznościach, wystarczy przewietrzyć pomieszczenie. Jeśli jednak zjawisko parowania zaczyna występować regularnie, bez wyraźnego powodu, niewykluczone, że przyczyn należy szukać w niewłaściwie działającej wentylacji w budynku.

Co zrobić, gdy zauważymy parowanie okien od wewnątrz? Skraplanie się pary wodnej najczęściej ma miejsce wtedy, gdy w pomieszczeniu jest ciepło i wilgotno, a jednocześnie wentylacja funkcjonuje nie dość efektywnie. Najprostszym sposobem, by temu zaradzić, jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzu. By przepływ powietrza przez okna był optymalny, producenci okien PVC wykonują w nich specjalne otwory wentylacyjne lub montują specjalnie listwy regulujące jego dopływ – tak zwane nawiewniki.

Parowanie szyb od zewnątrz – kiedy występuje?

Problem parowania szyb może dotyczyć nie tylko ich wewnętrznej, ale i zewnętrznej strony. Skraplanie pary wodnej na zewnętrznych szybach okien jest zjawiskiem fizycznym najczęściej pojawiającym się wiosną i jesienią. Zachodzi tak jak w przypadku powstawania rosy – wilgoć z gleby lub roślin paruje pod wpływem temperatury, a gdy wieczorem się ochładza, zaczyna ona kondensować się na wychładzających się powierzchniach. Jest to doskonale widoczne zwłaszcza w miejscach, w których panuje wysoka wilgotność – nad wodą czy w pobliżu lasu. Co warto dodać, tylko niektóre okna mogą parować po zewnętrznej stronie. Zwykle widać to na szybach od strony północnej, które są najmniej oświetlane przez słońce w ciągu dnia. Czy w takiej sytuacji można coś zrobić? Właściwie nie – para zniknie, gdy tylko temperatura na zewnątrz się podniesie.

Parowanie okien od wewnątrz

Parowanie okien pomiędzy taflami szkła – czym jest spowodowane?

Może się także zdarzyć, że para wodna pojawi się nie po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie okna, ale w środku pakietu szybowego. O ile nie jest to zaskakujące w starszych, drewnianych oknach skrzynkowych, o tyle w nowoczesnych oknach plastikowych z zespolonymi pakietami szybowymi nigdy nie powinno do tego dojść. Dlaczego? W tego typu oknach między taflami szkła znajduje się gaz szlachetny. Pojawienie się parowania okien w środku świadczy więc o ulotnieniu się tego gazu i nieszczelności stolarki. 

Przekłada się nie tylko na słabszą widoczność przez zaparowane okna, ale przede wszystkim utratę przez nie właściwości termicznych. Takie okno z reguły wymaga wymiany, choć niekiedy wystarczy wymienić sam pakiet szybowy. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z producentem lub sprzedawcą okien, który optymalnie doradzi, jakie rozwiązanie będzie odpowiednie.

O innych sytuacjach, w których należy zastanowić się nad nową stolarką, można przeczytać w artykule: Kiedy wymienić okna na nowe?

wszystkie wpisy