Jak dbać o rolety
25/6/2021

Jak dbać o rolety zewnętrzne? Poradnik czyszczenia i konserwacji

Rolety zewnętrzne pozwalają na regulację dopływu światła do pomieszczenia, stanowią izolację termiczną i akustyczną, a przy tym zmniejszają ryzyko włamania. By jednak mogły odpowiednio pełnić swe funkcje, należy je regularnie czyścić i konserwować. Tylko w jaki sposób? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne są obecnie niemal nieodłączną częścią konstrukcji powstających przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Doskonale chronią wnętrze budynku przed działaniem różnych czynników atmosferycznych – słońca, silnego wiatru, deszczu czy śniegu. Rolety zapewniają też znakomitą izolację termiczną, pozwalając zaoszczędzić energię cieplną, a tym samym – obniżając koszty ogrzewania.

Rolety zewnętrzne stanowią także świetną barierę przed przenikaniem dźwięków z zewnątrz – dzięki temu obniżają poziom hałasu w budynku i zwiększają komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. I w końcu – rolety znacząco podnoszą poczucie bezpieczeństwa domowników. W zależności od rodzaju rolet, mogą one opóźniać czas włamania lub zmniejszać jego ryzyko.

Czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne nie będą jednak właściwie pełnić żadnej z powyższych funkcji, gdy nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Jak w przypadku każdego urządzenia, niezbędne jest przede wszystkim ich regularne czyszczenie i konserwacja. Tylko jak zrobić to prawidłowo, by nie uszkodzić żadnego z elementów mechanizmu?

Jeżeli rolety mają napęd elektryczny, przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba obowiązkowo wyłączyć je z zasilania. Następnie należy w całości rozwinąć pancerz i sprawdzić, czy na powierzchni rolet nie ma żadnych drobinek, które mogłyby przyczynić się do zarysowania powierzchni – jeśli są, musimy się ich pozbyć.

Kolejny krok to przetarcie rolet miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Zarówno czyściki, jak i detergenty należy dobierać bardzo ostrożnie – szorstka ściereczka czy silny preparat czyszczący mogą spowodować uszkodzenie powierzchni rolet, dlatego powinno się unikać ich stosowania. Po umyciu rolet wycieramy je i osuszamy za pomocą delikatnej tkaniny.

Wiele osób zastanawia się: czy rolety zewnętrzne można czyścić myjką ciśnieniową? Z reguły nie ma ku temu większych przeciwwskazań, jednak – podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody – należy robić to delikatnie. Ostrożność trzeba zachować przede wszystkim dobierając strumień wody, który nie może być zbyt silny.

Co jakiś czas konieczne jest również umycie uszczelek. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po wilgotną ściereczkę i przetrzeć delikatnie uszczelki, w ten sposób usuwając z nich zabrudzenia. Jak często powinno się to robić? Zaleca się, by uszczelki myć przynajmniej raz w roku, co pozwoli zapobiegać ich twardnieniu i parceniu. Po umyciu uszczelki należy posmarować środkiem konserwującym – dobrze sprawdzi się na przykład preparat do uszczelek okiennych lub samochodowych.

Jak dbać o rolety zewnętrzne

Jak dbać o rolety zewnętrzne? Dodatkowe wskazówki

Oprócz czyszczenia rolet konieczna jest też weryfikacja stanu technicznego wszelkich mechanizmów. Jeśli rolety działają prawidłowo, wystarczy sprawdzać to raz na 2-3 lata – nie dotyczy to jednak sytuacji, w których pojawiają się jakiekolwiek problemy z płynnym opuszczaniem czy poprawnym podnoszeniem rolet lub funkcjonowaniem mechanizmów.

W przypadku rolet zewnętrznych ręcznych zazwyczaj możemy zadbać o poszczególne elementy samodzielnie – w tym przede wszystkim wyczyścić linki i paski tak, jak wcześniej pancerz. Jeżeli mamy zamontowane rolety zewnętrzne automatyczne, lepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się ich profesjonalną konwersacją – czyszczenie mechanizmu na własną rękę może przyczynić się do powstania usterki.

Co bardzo ważne, musimy nie tylko wiedzieć, jak czyścić i konserwować rolety zewnętrzne, ale także pamiętać o tym, by robić to regularnie. Systematyczne czyszczenie pancerza, mycie i konserwacja uszczelek oraz sprawdzanie stanu technicznego mechanizmów pozwolą zachować sprawność oraz pełną funkcjonalność rolet.

wszystkie wpisy